V delu Agonistika: misliti svet politično (Agonistics: Thinking the World Politically) Chantal Mouffe opravi svojevrstno inventuro koncepta agonistične politične teorije, ki jo je razvijala vrsto let in temelji na predpostavki, da politično mišljenje terja prepoznanje ontološke dimenzije radikalne negativitete, ki je dialektično ni možno razrešiti, pa tudi ne doseči celostne objektivnosti. Mouffe v svoji teoriji nameni osrednjo in afirmativno vlogo konfliktu, ki ga razume kot predpogoj za vključitev Drugega; ključna koncepta njene politične misli ostajata »agonistika« in »hegemonija« radikalne demokracije na poti do zagotavljanja temeljnih človekovih pravic, svobode in enakosti za vse. V pričujoči knjigi Chantal Mouffe teoretsko sondira mednarodne odnose, strategije radikalnih politik, prihodnost Evrope in politike umetniških praks ter hkrati pokaže, kako agonistična politika v mnogih okoliščinah, kjer se alternative zdijo nemogoče, nakazuje možnosti za spremembe. Ob preučevanju kozmopolitizma, postoperaizma in različnih konceptov mnoštva se Chantal Mouffe zavzema za večpolaren svet kulturnega in političnega pluralizma.
Amelia Kraigher
CHANTAL MOUFFE:
Belgijska teoretičarka Chantal Mouffe je profesorica političnih ved na Univerzi Westminster v Londonu. Predavala in raziskovala je na številnih univerzah po Evropi ter Severni in Južni Ameriki; danes je eno vidnejših imen svetovnega neomarksističnega prizorišča. Uredila je več odmevnih knjig, med drugim Gramsci and Marxist Theory (Routledge in Kegan Paul, 1979), Dimensions of Radical Democracy: Pluralism, Citizenship, Community (Verso, 1992), Deconstruction and Pragmatism (Routledge, 1996) in The Challenge of Carl Schmitt (Verso, 1999). Skupaj z argentinskim filozofom Ernestom Laclauom je napisala delo Hegemonija in socialistična strategija: k radikalni demokratični politiki (Verso, 1985; slovenski prevod Partizanska knjiga, 1987). Je avtorica knjig The Return of the Political (Verso, 1993), The Democratic Paradox (Verso, 2000), On the Political (Routledge, 2005) in Agonistika: misliti svet politično (Verso, 2013; Maska, 2015).
Foto Chantal Mouffe: Mario Mertens
CITAT IZ KNJIGE AGONISTIKA
»Za agonistični pogled je središčna kategorija demokratične politike »tekmec«, nekdo, s katerim deliš zvestobo demokratičnim načelom »svobode in enakosti za vse«, medtem ko se na drugi strani ne strinjaš z njihovo razlago. Tekmeca se borita med seboj zato, ker želita, da bi njuna interpretacija načel postala hegemonska, vendar pri tem ne postavljata pod vprašaj legitimnosti nasprotnikove pravice do boja za zmago njegovega načela. Takšno spopadanje tekmecev vzpostavi »agonistični boj«, ki je pogoj za vitalno demokracijo. […] Dobro delujoča demokracija kliče po konfrontaciji demokratičnih političnih stališč. Če tega ni, vselej obstaja nevarnost, da bo demokratični spopad zamenjal spopad nezdružljivih moralnih vrednot ali esencialističnih oblik identifikacij. Prevelik poudarek na konsenzu – skupaj z odporom do spopadov – vodi v apatijo in v nezadovoljstvo s politično participacijo. To je tudi razlog, zakaj liberalnodemokratska družba kliče po razpravi o možnih alternativah.« (Chantal Mouffe, Agonistika)
Predgovor
Uvod
KAJ JE AGONISTIČNA POLITIKA?
Agonistični model
Agonizem in antagonizem
Etika ali politika
KAKŠNO DEMOKRACIJO ZA VEČPOLARNI AGONISTIČNI SVET?
Institucionalni pacifizem Norberta Bobbia
Kakšno demokracijo za večpolarni agonistični svet?
AGONISTIČNI PRISTOP K PRIHODNOSTI EVROPE
Skupinske identitete
Evropska integracija
Evropa narodov ali Evropa regij?
Kakšno demokracijo: posvetovalno ali agonistično?
Evropska alternativa neoliberalizmu
RADIKALNA POLITIKA DANES
Kritika, ki kliče po umiku
Kritika, ki kliče po hegemonskem sodelovanju
Imanentizem proti radikalni negativiteti
Komunizem ali radikalna demokracija?
AGONISTIČNA POLITIKA IN UMETNIŠKE PRAKSE
Agonistični javni prostori
Protihegemonske intervencije Alfreda Jaara
Umetniški aktivizem
Muzeji in institucije
Umetniki kot organski intelektualci
SKLEP
Nov tip aktivizma?
Agonistični pristop
Demokracija ali predstavništvo?
POGOVOR S CHANTAL MOUFFE
Peter Klepec
DELOVATI, DELOVATI POLITIČNO, ZATO SMO TU!
Spremna beseda
Imensko kazalo
Chantal Mouffe:
AGONISTIKA
Misliti svet politično
Prevedla: Aleksandra Rekar
Zbirka Mediakcije, knjiga št. 14
Urednica zbirke: Amelia Kraigher
Izdala: MASKA, zavod za založniško, kulturno in producentsko dejavnost
Metelkova 6, SI – 1000 Ljubljana
www.maska.si
Naslov izvirnika: Agonistics.
Thinking the World Politically
© Verso
© za slovensko izdajo: MASKA
Spremna beseda: Peter Klepec
Jezikovni pregled: Tatjana Capuder
Imensko kazalo: Amelia Kraigher, Nika Leskovšek
Oblikovanje in prelom: Ajdin Bašić, Mitja Miklavčič
Za založbo: Janez Janša
Tisk: Cicero
Naklada: 400
Ljubljana, 2015
Izid knjige je finančno podprla Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Po 7. točki 25. člena ZDDV je davek na knjigo obračunan po stopnji 9,5 %.